شارژر مناسب برای گوشی

شیخیان
284 بازدید
شارژر مناسب برای گوشی

چه شارژری برای گوشی شما مناسب است؟

شارژر مناسب برای گوشی حتما برای شما هم اتفاق افتاده که شارژ تلفن همراهتان تمام شده اما شارژر همراهتان نیست. ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که آیا می‌توانیم هر شارژری را به تلفن متصل کنیم؟ پاسخ مختصر و مفید این موضوع، تقریبا بله است؛ اما در کنار این بله توضیحات مفصلی هم وجود دارد.

با پیشرفت کردن هر روزه‌ی فناوری و وسیع‌تر شدن تنوع دستگاه‌های هوشمند، شاهد افزایش تعداد تلفن‌های همراه مجهز به باتری در هر خانه اس هستیم. طبیعی است که هر کدام از این دستگاه‌ها با شارژر متفاوت و مخصوص به‌خود عرضه می‌شوند. اما همیشه تنوع مختلفی از انواع مارک ها و مدل‌های شارژر را دیده ایم که میتوانید از همگی آن ها برای شارژکردن گوشی خود استفاده کنید.

اما بر خلاف ساده بودن این قضیه خیلی مهم هست که از چه شارژری برای گوشیتان استفاده کنید. بسیاری از ما فقط به خاطر اینکه شارژی قابلیت شارژ کردن گوشی ما را داشته و به‌اصطلاح «به آن می‌خورد»، از شارژ‌های مختلف برای زنده و روشن نگه داشتن تلفن همراه خود استفاده کرده ایم؛ اما درواقع دلیل تأکید بر استفاده‌ی شارژر مخصوص خود گوشی این است که هماهنگی لازم بین ولتاژ و آمپر شارژر و گوشی رعایت شود.

شارژر مناسب برای گوشی

معیار های تعیین کننده ظرفیت شارژ

ظرفیت شارژ بر اساس سه معیار مختلف مشخص می‌شود که عبارتند از:

توان (که بر حسب وات بیان می‌شود)

ولتاژ (که بر حسب ولت بیان می‌شود)

جریان(که بر حسب آمپر (A) یا میلی آمپر (mA) بیان می‌شود)

ولتاژ، آمپر و ظرفیت باتری:

این دو موضوع مهم یعنی ولتاژ و آمپر در موبایل‌های مختلف با هم تفاوت دارند. معمولا مقادیر ولتاژ خروجی و حداکثر مقدار آمپر ورودی روی باتری‌ها نوشته می‌شود.آمپر ورودی تعیین‌کننده‌ی بیشترین میزان جریان برقی است که شارژر می‌تواند از خود عبور دهد. این مقدار بسیار مهم است و با واحد استاندارد اندازه‌گیری جریان الکتریسیته یعنی میلی‌آمپر سنجیده می‌شود.

معمولا در باتری‌ها این مقدار از ۵۰۰ میلی‌آمپر تا ۲ آمپر تغییر می‌کند. «جریان الکتریکی» با واحد آمپر (A) اندازه‌گیری می‌شود. «ظرفیت انرژی ذخیره‌شده در باتری» را که با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) اندازه‌گیری می‌شود، نباید با یکدیگر اشتباه گرفت. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که میلی‌آمپر ساعت به‌تنهایی واحد دقیقی برای اندازه‌گیری میزان ظرفیت ذخیره‌ی انرژی در باتری نیست و باید به ولتاژ آن نیز توجه نمود.

شارژر دوپین بهتر است یا سه پین؟

در حال حاضر شارژها در دو نوع دو پین و سه پین در بازار وجود دارند. برخی از کاربران توصیه می کنند که خرید شارژر سه پین به دلیل بهتر بودن کیفیت و سرعت شارژ بهتر است در صورتیکه این باور غلط بوده و تفاوتی میان این دو شارژر وجود ندارد. تنها تفاوت شارژرهای دو پین و سه پین ظاهر آن ها می باشد. برای استفاده از شارژ های سه پین باید در همه موارد از تبدیل 3 به 2 استفاده کرد.

در صورتیکه شارژرهای 2 پین در برخی از موارد متناسب با برق شهری بوده و تنها برخب از آن نیاز به تبدیل دارند. به عنوان مثال اگر از دسته کاربرانی هستید که از گوشی های برند سامسونگ استفاده می کنید و گوشی هوشمند شما از جریان 2 و 3 آمپرپشتیبانی می کند می توانید از شارژر 45 وات سامسونگ سه پین که به صورت اورجینال در فروشگاه های معتبر موجود می باشد، استفاده کنید.

شارژر دوپین بهتر است یا سه پین؟

 آمپر و میلی آمپر را اشتباه نگیرید…

نباید جریان الکتریکی با واحد آمپر (A) و ظرفیت باتری با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) را با یکدیگر اشتباه گرفت. به‌طور معمول هرچه عدد آمپر بیشتر باشد، به همان نسبت در یک زمان معین جریان بیشتری به باتری می‌رساند. اما بسیاری فکر می‌کنند.

این به این معنا است که هرچقدر عدد آمپر بزرگ‌تر باشد، آن شارژر قوی‌تر است و برای شارژ کردن باتری انواع گوشی‌ می‌توان از آن استفاده کرد؛ در صورتی که این طرز فکر اشتباه است. اما پارامتری که روی اکثر شارژر‌ها به چشم می‌خورد، وات (W) است. این مقدار حاصل ضرب ولتاژ در آمپر شارژر و به این معنا است که چه مقدار شارژ می‌تواند یکباره به سمت تلفن شما منتقل شود.

سرعت شارژ از 0 تا 100

اینکه تلفن شما با چه سرعتی از شارژ صفر به شارژ کامل می‌رسد، علاوه بر میزان واتی که از شارژر شما می‌آید، به حداکثر واتی که تلفن شما می‌تواند دریافت کند نیز بستگی دارد.

این مقدار برای هر تلفنی متفاوت است و با یک جستجوی ساده و سریع در اینترنت، ظرفیت شارژ گوشی همراه خود را متوجه می‌شوید. به‌عنوان مثال آیفون 12 می‌تواند تا ۲۰ وات را تحمل کند. بنابراین اگر شارژر ۲۰ وات اپل را بخرید، آیفون ۱۲ شما تقریبا چهار برابر سریع‌تر از شارژر رسمی ۵ وات اپل شارژ می‌شود. حالا با این تفاسیر و توضیحات اگر میخواهید شارژری داشته باشید

که به موبایلتان صدمه نزند، و همچنین بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن گوشی‌تان را شارژ کند شارژری بخرید که پارامتر‌های آن با باطری گوشیتان هم‌خوانی داشته باشد. اگر شارژرتان توان کمتری نسبت به باطری گوشیتان داشته باشد مشکلی بجز طولانی شدن زمان شارژ شدن گوشیتان ایجاد نمی‌کند، اما اگر توان شارژر بیشتر از باطری باشد احتمال آسیب دیدن باطری داده می‌شود.

استفاده از شارژر با آمپر پایین بهتر است یا فست شارژ؟

استفاده از شارژر با آمپر پایین‌تر آسیبی به گوشی شما نمی‌رساند؛ فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما می‌گیرد. گوشی‌های جدیدتر از تکنولوژی شارژ سریع (Fast Charging) استفاده می‌کنند. این تکنولوژی همان‌طور که از اسمش پیدا است، برای سریع‌تر کردن عمل شارژ باتری گوشی ایجاد شده. «شارژ سریع» تکنیکی است.

که تولیدکنندگان از روش‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند . به‌طور خلاصه، شارژ سریع با ارسال ولتاژ و توان بیشتر، گوشی یا درواقع باتری را در زمان کمتری شارژ می‌کند. باتوجه‌به امکانات بیشتری که در گوشی‌های امروزی قرار داده شده است، ظرفیت باتری آن‌ها نیز زیاده شده تا بتوانیم ساعات بیشتری از آن‌ها استفاده کنیم.

اما همین افزایش حجم، به زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارد. فست شارژ یا شارژ سریع، تکنیکی است که برای کمک در این زمینه ابداع شده. در این فناوری باتری گوشی‌های دارای قابلیت فست شارژ در مدت‌زمان کمتری پر می‌شود؛ به‌طور مثال می‌توان ۶۰ یا ۵۰ درصد باتری را در نیم ساعت پر کرد. شارژر اصلی و فست سامسونگ یکی از انواع شارژر با برند معتبر می باشد که در فروشگاه اورینسل موجود و قابل خریداری می باشد.

برای افزایش توان شارژر چه باید کرد؟

برای افزایش توان شارژر چه باید کرد؟

برای افزایش توان شارژر، باید ولتاژ یا آمپر یا حتی هر دو آن‌ها را افزایش داد. البته در این میان محدودیت‌های مهمی وجود دارد: مثلا با افزایش بیش از حد توان، انرژی اضافه‌‌ای به شکل حرارت به وجود می‌آید و باتری گرم می‌شود.

داغ شدن یا افزایش حرارت بیش از حد نرمال برای باتری، موجب کاهش عمر آن می‌شود و احتمال سوختن یا انفجار و… آن را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها، از تراشه‌ها، کابل و فناوری خاص و مهندسی‌شده‌ای استفاده می‌شود تا باتری خنک بماند و امکان ایجاد خطر و آسیب به کمترین میزان خود برسد.

در اجرایی شدن فست شارژ باید از مدارهای مختلف، کابل به‌خصوص، تراشه‌های ویژه در cpu گوشی و شارژر و همینطور برنامه‌های خاصی استفاده کرد تا به‌طور کلی روند شارژ سریع کنترل شود تا ضمن کنترل خطر، عمر باتری کم نشود و باتری خنک بماند. به همین جهت برای استفاده از این فناوری باید گوشی شما از آن پشتیبانی کند و همچنین از شارژر مخصوص استفاده شود. به عبارت دیگر با خرید فست شارژر برای گوشی معمولی که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمی کند، نمی‌توان آن را سریع‌تر شارژ کرد.

شارژر بی‌سیم

شارژرهای بی‌سیم کمی عجیب‌تر هستند. در این نوع شارژر نیز سرعت شارژ با معیار وات اندازه‌گیری می‌شود؛ با این تفاوت که شارژرهای بی‌سیم کندتر از شارژر‌های سیمی هستند. فناوری شارژر‌های بیسیم همانطور که از اسمش پیداست درواقع فرآیندی برای شارژ وسایل مجهز به باتری بدون نیاز به سیم یا کابل است و این فناوری انتقال بی‌سیم جریان برق به دستگاه گیرنده را امکان‌پذیر می‌کند.

شارژ بی‌سیم به شارژ القایی هم معروف است؛ هرچند شارژ القایی تنها یکی از انواع شارژ بی‌سیم محسوب می‌شود. در شارژرهای بی‌سیم، جریان الکتریکی به میدان مغناطیسی قابل ارسال تبدیل و در نقطه‌ی گیرنده، دوباره به ولتاژ برگردانده می‌شود. باتوجه ‌به‌اینکه در زمان استفاده از شارژرهای بی‌سیم، نیازی به اتصال کابل گوشی نیست؛ دوام و طول عمر گوشی موبایل بالاتر خواهد رفت.

شارژر های قدیمی و جدید

بسیاری از افراد از شارژرهای قدیمی‌ برای شارژ گوشی‌های جدیدتر استفاده می‌کنند. تا زمانی‌که از کابل مناسب یا شارژر بی‌سیم استاندارد و مناسب استفاده می‌کنید، می‌توانید تقریبا از هر شارژری برای موبایل خود استفاده کنید.

گوشی‌های امروزی برای محافظت از باتری، جریان برق را تنظیم می‌کنند، بنابراین استفاده از شارژر بسیار قدرتمند برای تلفن همراه، خطر منفجر شدن گوشی شما را به‌ همراه نخواهد داشت. اما باز هم مناسب ترین شارژر، شارژر فابریک آن شرکت است.

شارژر قدیمی و جدید

شارژرهای ارزان قیمت

لازم است تا حد امکان از شارژرهای ارزان‌قیمت و بدون مارک یا شارژرهایی که سال‌ها از ساخت آن‌ها گذشته است، پرهیز کرد؛ زیرا ممکن است از استانداردهای ایمنی لازم برخوردار نباشند. البته این بدان معنا نیست که تمام این شارژ‌رها خطرناک هستند؛ اما داشتن امنیت همیشه ارزش دارد که از شارژر جدیدتر و تولید‌کننده‌های معتبرتر و حتی کمی گران‌تر ، استفاده کرد.

اگر آداپتور شارژر قدیمی به گوشی شما می‌خورد، فقط لازم است مقادیر آمپر و ولتاژ شارژر را بررسی کنید. اگر این میزان از شارژر شما کمتر بود، می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما به یاد داشته باشید که استفاده از آن زمان بیشتری از شما برای شارژ شدن می‌گیرد. در حالتی که این مقادیر بیشتر باشد و از آن برای شارژ کردن باتری استفاده کنید، گوشی شما ممکن است سریع‌تر شارژ شود؛ اما در عوض آسیب می‌بنید و توانایی نگه‌داری شارژ را از دست می‌دهد.

جمع‌بندی:

به‌صورت خلاصه، استفاده از شارژر یک گوشی برای گوشی دیگر در بیشتر مواقع (مخصوصا در مواردی که شارژر ضعیف‌تر باشد) امن و بی‌خطر است. کافی است کابلی استاندارد به ‌همراه شارژر مطمئن از برندی معتبر پیدا کنید تا بتوانید گوشی هوشمند خود را با استفاده از آن شارژ کنید. شارژرهای ارزان قیمت زیادی در بازار موجود هستند اما شارژر متناسب برای گوشی ما شارژرهای باکیفیت دارای تاییدیه‌هایی از جمله CE،RoHS و MFI هستند.

این گواهینامه‌های بین المللی تضمین می‌کنند که شارژر یک استاندارد خاص را داشته باشد. جریان برق و مدار دستگاه‌های بامجوز طوری طراحی شده که بهترین عملکرد را داشته باشند. شارژرهای باکیفیت می‌توانند پر شدن شارژ گوشی را تشخیص دهند و جریان خروجی را متوقف کنند. همچنین میزان ولتاژ ورودی را طوری تنظیم می‌کنند که هم خود شارژر و هم دستگاه از نوسانات ناگهانی برق آسیب نبینند. اما ممکن است یک شارژر غیراستاندارد تمام این مزایا را نداشته باشد در نتیجه در صورت استفاده از چنین شارژری خطر آسیب رسیدن به باتری و گوشی وجود دارد.

فروشگاه اینترنتی تی جی پلاس با بیش از 10 سال تجربه در زمینه خرید و فروش موبایل قسطی در کرج می تواند بهترین قیمت ها را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهد.همچنین می توانید از بخش لپ تاپ های فروشگاه اینترنتی تی جی پلاس دیدن کنید و هر کالایی که دوست داشته باشید را با اقساط بلند مدت و سود بسیار اندک دریافت کنید.

تمامی برندهای مطرح دنیا را در فروشگاه تی جی پلاس ببینید و هر طور که دوست دارید مبلغ آن را پرداخت کنید.برای خرید قسطی گوشی و لپ ناپ تنها کافیست با مرکز پشتیبانی ما تماس بگیرید و شرایط به صورت دقیق بپرسید تا با توجه به قیمت محصول انتخاب,قسط های شما را در نظر بگیرند.

Rate this post
دسته بندی علم و تکنولوژی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
تماس فوری